Алкогольні отруєння — на першому місці серед випадків отруєнь у побуті. До 60% від усіх смертельних випадків теж займає отруєння спиртним. Саме тому, дуже важливо знати, якими є симптоми алкогольного отруєння, як надавати першу допомогу потерпілому, коли варто негайно викликати швидку та які методи категорично заборонені. Спеціалісти медичного центру “Вітар Н” підготували для Вас детальну статтю. 

Що таке отруєння алкоголем?

Гостра алкогольна інтоксикація – стан, пов’язаний із вживанням надмірної кількості алкоголю за короткий час. Також вона може виникати через вживання побутових продуктів, які містять алкоголь (рідина для полоскання рота, одеколони) та сурогатного спиртного. 

Отруєння алкоголем провокує зниження температури тіла, сплутаність свідомості, зниження частоти серцебиття та блювотний рефлекс. У найтяжчих випадках, інтоксикація призводить до коми або смерті. А вагома частина пацієнтів з алкогольним отруєнням потребують негайної медичної допомоги. 

Ознаки алкогольного отруєння

 • Бліда шкіра, шкіра з синюшним відтінком.
 • Зниження температури тіла.
 • Озноб, тремор рук.
 • Сильна нудота та блювота.
 • Уповільнене дихання — може падати до 8 вдихів на хвилину та менше. 
 • Нерегулярне дихання — з проміжком між вдихами понад 10 секунд.
 • Сплутана свідомість, повна втрата свідомості. 
 • Дезорієнтація в просторі.
 • Галюцинації.
 • Незв’язна мова.

Стадії алкогольного отруєння: від сп’яніння до інтоксикації

Алкогольна інтоксикація може виникнути дуже швидко, або розвиватися поступово. Точний перелік симптомів та швидкість їх прояву залежить від ваги людини, її віку, статі, загального стану здоров’я. У загальному, фахівці виділяють 6 стадій алкогольного сп’яніння: 

 1. Слабка інтоксикація

Або відносна тверезість. Вміст алкоголю в крові людини не перевищує від 0,01 до 0,05%. Виникає при вживанні не більше, ніж 1 міцного алкоголю на годину. Не потребує будь-якого лікування, і якщо людина припинить пити спиртне, відчувши легке сп’яніння, ця стадія прогресувати не буде.

 1. Ейфорія

Виникає, коли людина вживає 2-3 напої на годину. Рівень алкоголю може коливатися від 0,03 до 0,12%. З’являються очевидні симптоми нетверезого стану:

 • затримка реакції;
 • більш розсіяна увага;
 • менший контроль над словами та діями.
 1. Хвилювання (збудження)

Стадія виникає, якщо вживати від 2 до 5 напоїв на годину. Вміст спиртного в крові підвищується до 0,09%-0,25%, і з’являються такі характерні ознаки:

 • втрата пам’яті, сплутана свідомість;
 • проблеми із зором;
 • втрата рівноваги;
 • сонливість.

 4. Розгубленість (сплутаність свідомості)

Сильне сп’яніння помітне неозброєним оком. Виникає, якщо людина випиває понад 5 напоїв за годину. Для жінок та осіб з низькою масою тіла цей показник може бути нижчим. Рівень алкоголю в крові на цьому етапі є дуже високим: від 0,18% до 0,30%.

 5. Ступор

Понад 7 напоїв за годину. Вміст спиртного у крові — від 0,25% до 0,4%. Людина поступово втрачає контроль над свідомістю та тілом, може не реагувати на речі, які відбуваються навколо. Можливі неконтрольовані блювота та сечовипускання. 

Небезпечні симптоми на цьому етапі — блідість та синюшність шкіри, судоми, проблеми з диханням. Помітивши їх, варто негайно викликати швидку медичну допомогу. Стадія може бути навіть летальною.

6. Кома

Дуже небезпечна стадія, яка характеризується порушенням дихальних функцій, втратою рефлексів та рухів. Сповільнюються кровообіг та дихання, вміст спиртного в крові складає від 0,35% до 0,45%. 

Якщо ваші близькі чи просто люди поруч опинилися в такій ситуації, негайно викличте швидку медичну допомогу та надайте першу медичну допомогу. Адже стан алкогольної коми може привести до смерті. 

Невідкладна допомога при отруєннях алкоголем

Отруїтися алкоголем можуть не тільки залежні: така ситуація може статися з кожною людиною на різних етапах життя. Саме тому, потрібно чітко запам’ятати алгоритм дій, і почати надавати хворому допомогу ще до приїзду медиків. 

Перше, що потрібно зробити — забезпечити доступ свіжого повітря у приміщення, де перебуває отруєна особа. Для цього можна відкрити вікна та двері. Хворого ні в якому разі не можна класти на спину: так він може захлинутися блювотними масами. Допоможіть йому сидіти, або лежати на боку. 

Зупиняти блювоту не варто: так організм виводить залишки спиртного. Коли блювота скінчиться, дайте отруєній людині сорбент: активоване вугілля з достатньою кількістю води.

Подбайте про те, щоб отруєна людина не переохолоджувалася: накиньте теплу ковдру, покладіть до ніг грілку. Коли перші симптоми почнуть зникати, хворому важливо багато пити — теплий чай з лимоном, воду. Протягом наступної доби важливо відновити водний баланс.

Людину, яка отруїлася алкоголем, категорично не можна:

 • залишати наодинці — поряд постійно хтось має бути;
 • заставляти рухатися, примусово підіймати ноги;
 • примушувати приймати холодний душ — це посилить переохолодження;
 • поїти кавою — цей напій посилює зневоднення організму. 

Алкогольне отруєння: коли треба викликати швидку

Якщо на фоні алкогольного отруєння людина втратила свідомість, варто обов’язково викликати швидку допомогу, адже такий стан може бути небезпечним для життя. До приїзду швидкої можна спробувати привести хворого до тями самостійно: піднесіть до носа ватку, змочену у розчині аміаку, не торкаючись шкіри та слизових оболонок. Подбайте про те, щоб хворий лежав на животі, інакше він може захлинутися блювотними масами.

Допомога алкозалежним в медичному центрі “Вітар Н”

Якщо Ви або Ваші близькі зіштовхнулися з проблемою алкоголізму, необхідно якомога скоріше визнати цю проблему та звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. Фахівці медичного центру “Вітар Н” мають великий досвід у лікуванні алкоголізму. Ми комплексно підходимо до цієї проблеми, працюємо не лише з фізичним, а й з психологічним здоров’ям. Допоможемо повернутися до нормального, повноцінного та тверезого життя. Конфіденційність гарантована. Телефон медичного центру у Львові:

+38 (094) 993-24-55

Часті питання про алкогольне отруєння

Як зняти алкогольне отруєння в домашніх умовах?

Якщо людина у свідомості, варто викликати блювотний рефлекс. Це допоможе позбутися залишків алкоголю у шлунку. Подбайте про те, щоб хворий перебував у добре провітрюваному приміщенні, мав доступ до питної води. Слідкуйте за його станом та не залишайте наодинці. Небезпечні симптоми, які потребують виклику швидкої — втрата свідомості, задовільнене дихання, повна втрата координації рухів. 

Які ліки застосовують при алкогольній інтоксикації?

У домашніх умовах — сорбенти. 

Чи можна обійтися без допомоги лікаря при алкогольному отруєнні?

Лише у випадках легкого отруєння, яке не супроводжується втратою свідомості та іншими небезпечними симптомами. Але краще перестрахуватися та викликати швидку: це рятує життя. 

Автор Вікторія Запорожан