Алкогольний делірій — стан, який частіше називають “біла гарячка”, “алкогольна гарячка”. Це психоз, який виникає в людини у наслідок зловживання спиртним. Його небезпека — в тому, що алкозалежний має сплутану свідомість, не контролює власні дії та може завдати шкоди собі й близьким людям. Спеціалісти медичного центру “Вітар Н” підготували для Вас статтю, у якій розкажемо про симптоми такого стану, та яким чином він піддається лікуванню.

У кого може виникнути алкогольний делірій?

“Біла гарячка” не виникає раптово. Для цього недостатньо декілька разів перебрати зі спиртним. Небезпечне захворювання формується у залежних осіб, які регулярно вживають алкоголь протягом 5-10 років, та страждають на другу або третю стадію алкоголізму. У групі ризику — люди від 30 до 50 років, хоча можливі винятки.

Найчастіше, алкогольний делірій настає після тривалого запою, коли людина знаходиться в стані тверезості. “Біла гарячка” є найнебезпечнішим та найбільш відомим алкогольним психозом. До 5% пацієнтів, зіштовхнувшись з делірієм, помирають. 

Симптоми алкогольного делірію

Ознаки “білої гарячки” можуть бути різними залежно від стадії захворювання. Найчастіше, це:

 • Зорові та слухові галюцинації, порушення свідомості.
 • Тривале безсоння.
 • Кошмари.
 • Судоми.
 • Тремор рук та ніг.
 • Агресія, неконтрольованість дій.

Втім варто знати, що не всі алкозалежні які мають, у простонародді, “білочку”, стають агресивними. Дехто навпаки поводиться підкреслено доброзичливо, має гарний настрій. Галюцинації у таких пацієнтів теж носять більш позитивний характер. При цьому сплутаність свідомості та неадекватність дій людини помітні неозброєним оком. 

Як визначити, що у людини почався делірій? 

“Біла гарячка” не виникає раптово. Для неї характерний тривалий розвиток. Початок хвороби найчастіше відбувається з безсоння, кошмарних снів. Вдень алкозалежний хоче відпочити, відчуває сильну слабкість. Разом із цим можливе виникнення слухових галюцинацій. 

Ще одна характерна ознака початкової стадії алкогольного делірію — різкі зміни настрою. В один момент, алкозалежний може почуватися абсолютно щасливим, а в інший — відчувати неспокій, пригніченість, тривогу. При цьому зберігається ясність мови та міміки. 

Друга стадія “білочки” характеризується розвитком зорових галюцинацій. Найчастіше, вони виникають перед сном, у вечірній час. Сон теж стає неглибоким, уривчастим, часто виникають кошмари. 

Третя стадія “білої гарячки” — найбільш виснажлива для алкозалежного та його рідних. Хворий постійно бачить галюцинації: фантастичних чудовиськ, комах, мишей. Йому може здаватися, що по ковдрі повзають таргани. А у тілі — є сторонні предмети. Майже повністю зникає нормальний сон. 

Після закінчення третьої стадії алкоголіки виходять з делірію, але ще довго потім можуть відчувати слабкість. А підсумком найбільш складних випадків “білої гарячки” може стати летальний результат. 

Скільки триває алкогольний делірій?

У середньому, хворий може перебувати у стані алкогольного делірію від 2 до 8 днів. За цей період він переживає декілька важких нападів, часто бачить галюцинації та поводиться неадекватно. 

Наслідки “білої гарячки”

Як би прикро це не було, але навіть за умови своєчасного та належного лікування смерть пацієнта може настати у 5% випадків алкогольного делірію. Тому важливо не допустити розвитку цього стану, вчасно звернувшись за допомогою фахівця, якщо Ви або Ваші близькі зіштовхнулися з проблемою алкогольної залежності. 

“Біла гарячка” стає пусковим механізмом для розвитку широкого спектру захворювань в організмі. А саме, хвороб: 

 • Серцево-судинної системи — зокрема, у залежних виникає алкогольна кардіоміопатія. 
 • Нирок — нефропатія.
 • Мозку — розвиток набряку тканин через нейротоксичну дію спирту. 
 • Легень — бронхіти, пневмонії.
 • Печінки — розвиток токсичного гепатиту та цирозу. 
 • Підшлункової залози.

Зміни в органах відбуваються на клітинному рівні та задіюють усі системи організму.

Інтенсивна терапія алкогольного делірію

Рідні залежного часто вважають, що впоратися з “білою гарячкою” можна самостійно, й не обов’язково відправляти людину на лікування.

Проте алкозалежних на ранніх стадіях алкогольного делірію обов’язково потрібно госпіталізувати. Таким чином зростають шанси на успішне одужання та повернення до тверезого життя.

Лікування від “білої гарячки” складається з таких етапів:

 • Введення в сон. Оскільки хворий страждає від безсоння та кошмарів, йому призначають снодійні препарати, щоб організм мав можливість відпочити.
 • Усунення інтоксикації. На цьому етапі застосовуються препарати, які дозволяють вивести з організму продукти напіврозпаду алкоголю.
 • Лікування вдома після виписки зі стаціонару. Зазвичай, пацієнт перебуває у стаціонарі до 7-15 діб. Рідним важливо не піддаватися на вмовляння забрати його додому раніше, оскільки там може статися черговий зрив.

Важливо розуміти, що лікування від “білої гарячки” не означає звільнення від алкогольної залежності. Людина залишається вразливою, потребує психологічної підтримки та комплексного лікування від алкоголізму. Інакше подібний стан може повторитися.

Лікування алкогольного делірію в медичному центрі “Вітар Н”

Наші фахівці гарантують комплексне, ефективне та конфіденційне лікування. Тому якщо Ви або Ваші близькі зіштовхнулися з алкогольною залежністю, “білою гарячкою” чи іншими невідкладними станами, звертайтеся за телефоном у Львові:

+38 (094) 993-24-55 

Часті питання про алкогольний делірій

Що робити, якщо в людини “біла гарячка”?

Негайно зверніться за професійною допомогою, адже це стан, який потребує стаціонарного лікування.

Чи можна вилікувати делірій вдома?

Ні. Адже це складний та небезпечний стан.

Чи може випадок “білої гарячки” повторитися?

Так, якщо не буде проведене комплексне та повноцінне лікування від алкоголізму. 

Автор Вікторія Запорожан