smoke

Відмова від куріння, як і від інших форм споживання тютюну, може бути складною, в силу залежності, котру спричиняє вживання нікотину. У преамбулі Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну сказано: «… сигарети і деякі інші вироби, що містять тютюн, є високотехнологічними виробами, розробленими таким чином, щоб створювати і підтримувати залежність, та багато компонентів, що містяться в них і виділяються разом з димом є фармакологічно активними, токсичними, мутагенними і канцерогенними. Додатково слід зауважити, що залежність від тютюну описується в основних міжнародних класифікаціях хвороб як окремий психічний розлад … »

Нікотин є компонентом тютюну, що викликає залежність. Приблизно 25 % нікотину, що потрапив в організм при палінні, проникає в кровотік і вже через 15 секунд досягає мозку. Таким чином, за швидкістю дії на мозок нікотин співставляється з наркотиками, що вводяться внутрівенно. Однією з особливостей, що зумовлюють пристрасть до тютюну, є швидке його руйнування в організмі (на 50 % за 2 години) та швидке виникнення бажання закурити повторно, що і підтримує формування залежності.

Нікотин, як і інші наркотики, викликає залежність шляхом дії на дофамінові структури головного мозку, в результаті чого закріплюється сприйняття «позитивного» його ефекту і формується бажання цей ефект повторювати. Дофамін – речовина, яка бере участь у формуванні мотивації поведінки. Активний вплив нікотину на ЦНС пов’язаний також з підвищенням концентрації адреналіну і норадреналіну (гормонів стресу) , інших гормонів (АКТГ , кортизолу) . У певному розумінні дія нікотину нагадує стан стресу, тому на фізіологічному рівні «знімати стрес» нікотин насправді не може. Він створює відчуття зниження рівня стресу за рахунок підвищення вивільнення ендогенного опіату – ендорфіну в корі головного мозку. Це і сприймається як «зняття стресу» людьми, що палять, але для збереження ефекту однієї сигарети недостатньо.

Ще до розвитку нікотинової залежності вживання будь-яких видів тютюну (сигарет , сигар , цигарок) протягом не менше 12 останніх місяців викликає шкідливі для здоров’я наслідки як у фізичній (кашель) , так і в психічній (дратівливість ) сфері. Куріння часто критикується оточуючими і, особливо у неповнолітніх , асоціюється з різними негативними соціальними наслідками, але це не є ознакою шкоди куріння. На етапі куріння з шкодою для здоров’я людина ще здатна самостійно і легко його припинити, так як фізична залежність від нікотину на даному етапі ще не сформувалася.

Тривале куріння формує залежність від нікотину приблизно в 90 % випадків, причому у багатьох психологічна залежність розвивається дуже швидко.

Нікотин викликає сильну фізичну залежність, порівнянну з наркотичною . Повернення до паління після періоду невживання приводить до більш швидкої появи залежності, оскільки залежність зберігається навіть без активного куріння.

Діагноз «залежність від тютюну» може бути встановлений в результаті неодноразового, тривалого куріння при наявності трьох або більше ознак, що відзначалися протягом останнього року:

• сильна потреба (бажання) або почуття важко переборною тяги до куріння ;

• знижена здатність контролювати куріння. Проявляється у вживанні сигарет у великих кількостях і протягом короткого періоду.

• при зменшенні або припиненні прийому нікотину розвивається стан “ломки”, або абстинентний синдром. Поновлення куріння полегшує або попереджає цей симптом. 

Даний синдром проявляється вже через 3-4 години після припинення куріння і досягає піку в межах 24-28 годин. Як правило, при відмові від тютюну спостерігаються наступні ознаки: пристрасне бажання покурити; відчуття нездужання або слабкість; дисфорія; дратівливість і нетерпимість; почуття тривоги або занепокоєння; безсоння; підвищений апетит; сильний кашель; головний біль; утруднення концентрації уваги. Виразність цих симптомів звичайно знижується через 2-3 тижні , але підвищений апетит і труднощі концентрації уваги можуть зберігатися протягом декількох місяців.

Медичний центр “Вітар Н” пропонує перевірені та ефективні методи лікування тютюнової, нікотинової залежності у Львові – телефонуйте нам: