Дуже часто ми ставимося до ментального здоров’я менш уважно, ніж до здоров’я фізичного. А такі симптоми, як пригніченість, постійна слабкість, розбитість та апатія, вперто ігноруємо. Проте саме вони можуть бути ознаками депресії. Розладу, який не можна плутати з просто поганим настроєм. Це захворювання послаблює стресостійкість, порушує нормальну життєдіяльність, а в найгірших випадках — призводить до суїцидальних думок і намірів. 

Спеціалісти медичного центру “Вітар Н” підготували для Вас докладну статтю про депресію. Ми розповімо, чим характеризується такий стан, які його основні ознаки та як проводиться лікування депресії. 

Що таке депресія?

Депресія – серйозний розлад психіки, за якого людина тривалий час (2 тижні та більше) почувається пригнічено, не може виконувати повсякденні справи, повністю втрачає інтерес до занять, які раніше приносили задоволення. Спеціалісти мають підстави діагностувати депресію, якщо у людини спостерігається депресивна тріада:

 1. Виражене стійке зниження настрою.
 2. Рухова та реактивна загальмованість.
 3. Порушення мислення.

За статистикою, частіше на депресію страждають жінки, ніж чоловіки. Цей стан не можна вважати виявом слабкості, хандрою чи просто поганим настроєм. Депресія — захворювання, яке потребує лікування, та, у більшості випадків, не минає без професійної допомоги. 

Якою буває депресія: основні види 

Фахівці розрізняють декілька видів депресії:

 1. Однополярний депресивний розлад — виникає одноразово та триває від 2 тижнів до року. 
 2. Класична депресія — однополярні розлади, які повторюються регулярно, з певною періодичністю. 
 3. Дистимія — стан хронічної депресії. Може тривати, за відсутності лікування, навіть десятиліттями.
 4. Біполярний депресивний розлад першого типу — ремісія та маніакальна фаза чергуються з певною періодичністю. 
 5. Біполярний депресивний розлад другого типу — за основними симптомами нагадує перший тип, проте у хворих спостерігається менш виражена ейфорія. 
 6. Психотичний епізод — вид депресії, який лікується лише стаціонарно, оскільки у пацієнтів присутні галюцинації.
 7. Атипова депресія — невиражені депресивні розлади, схильність до панічних атак, постійна сонливість.
 8. Сезонні розлади — залежать від пори року. Настають взимку та восени, влітку та весною повністю минають.

Окремо варто поговорити про такий вид депресії, як післяпологова. Вона розвивається у жінок після народження дитини — протягом перших 6 тижнів після пологів. Цей стан виникає майже у 15% породіль, та може тривати від 1 до 7 місяців.

Також депресія відрізняється за ступенями важкості: може бути легкою, середньою та важкою. Ступінь депресії визначають кількістю і вираженістю її симптомів. 

Ознаки та симптоми депресії

Симптоматика депресії може суттєво відрізняться у різних пацієнтів. Проте всі її ознаки можна поділити на 4 основних групи: 

1. Емоційні

Це пригнічений настрій, порушення активності, зниження інтересу до життя та звичних справ. Розвиток безсоння або навпаки — гіперсомнії (людина надто багато спить). Втрата енергії, загальмованість, низька самооцінка. Присутність думок про смерть, самогубство. Будь-які рішення приймаються складно. 

2. Фізіологічні

Людина швидко втомлюється, відчуває болі в тілі, зниження або посилення апетиту. Рідше можливий розвиток проявів з боку шлунково-кишкового тракту. 

3. Поведінкові

Спостерігається напруження, занепокоєння. Людина стає дратівливою, в неї легко змінюється настрій. Вона починає рідше бачитися з друзями та рідними, а міжособистісні конфлікти частішають. Зростає тяга до психотропних речовин, алкоголю, тютюну. 

4. Розумові

Уповільнене мислення, проблеми з концентрацією уваги, песимізм. 

Наявність одного або декількох симптомів зі списку ще не означає, що у вас депресія. Але це — привід звернутися до лікаря. 

Чому виникає депресія: основні причини

Виділити один чинник, який впливав би на розвиток цього захворювання, неможливо. Адже депресія — це наслідок складної взаємодії соціальних, психологічних та біологічних факторів. Негативні події в житті, знижена стресостійкість і навіть прийом певних медикаментів — все це може призводити до розвитку такого стану. 

Поштовхом до депресії часто стає втрата роботи, розлучення, смерть близької людини, перенесені важкі захворювання (хвороби щитоподібної залози, хвороба Паркінсона та інші). На цей розлад можуть страждати залежні від спиртного та наркотиків. 

Депресія послаблює нашу стресостійкість. Поступово, людина перестає вести нормальну життєдіяльність, втрачає інтерес до життя. А депресія переходить у важчу форму. 

Лікування депресії у Львові — які методи використовують?

Особливості лікування депресії залежать від її форми. Легку депресію можна вилікувати без медикаментів: застосовують індивідуальну психотерапію, корекцію способу життя, роботу в терапевтичних групах. При середній та важкій формі депресії може знадобитись медикаментозне лікування.

Загальний перелік методів, які використовуються для лікування депресії:

 • Психотерапевтичні — когнітивно-поведінкова терапія, гіпноз, тілесно-орієнтована терапія, психоаналіз.
 • Медикаментозні — застосування седативних препаратів, транквілізаторів, нейролептиків, антидепресантів.
 • Фізіотерапевтичні, спрямовані на усунення фізіологічних проявів депресії. Допомагають відновити нормальну діяльність організму.

Пам’ятайте: самолікування депресії антидепресантами — дуже небезпечне. Приймати такі препарати можна лише за призначенням лікаря. 

Допомога медичного центру Вітар Н — діагностика та лікування депресії у Львові

Фахівці нашої клініки мають багаторічний досвід у діагностиці та лікуванні депресії різних типів і різної важкості. Ми гарантуємо конфіденційну терапію для кожного. Дізнатися більше та записатися на консультацію можна за телефоном: 

+38 (094) 993-24-55

Часті питання про лікування депресії 

Як зрозуміти, що в мене або моєї близької депресія?

Діагностувати депресію може лише лікар-психіатр або психотерапевт, самостійно поставити собі такий діагноз неможливо. Проте звернутися на консультацію варто у випадках, коли Ви тривалий час маєте пригнічений настрій, важко виконуєте повсякденні завдання, уникаєте спілкування з людьми. 

Депресія може пройти самостійно?

Якщо йдеться про діагностовану клінічну депресію, то позбутися цього стану без допомоги фахівця неможливо.

Скільки триває лікування депресії?

Це індивідуально. У середньому, від декількох тижнів до декількох місяців. 

Автор Вікторія Запорожан