Тривалий час існував міф про відносну безпечність метадону. Так, його навіть використовували для замісної терапії при лікування залежності від героїну. Проте цей наркотик чинить згубний вплив на фізичне та психологічне здоров’я людини. Залежність формується дуже швидко, а періоди ломки можуть тривати тижнями. Найважчі наслідки прийому метадону — зупинка серця та раптова смерть. Тож якщо Ви або Ваші близькі зіштовхнулися із залежністю, зверніться за кваліфікованою допомогою до наркологів медичного центру Вітар Н. А зараз ми пропонуємо Вам ознайомитися з найважливішою інформацією про метадонову залежність.

Що таке метадон?

Метадон – наркотик синтетичного походження, який за впливом схожий з такими речовинами, як морфін, бупренорфін, промедол, героїн, опіум, кодеїн тощо. Належить до важких наркотиків опіумної групи: при регулярному вживанні здійснює руйнівний вплив на мозок, центральну нервову систему та психіку людини. Говорячи простими словами, вживання метадону призводить до ментальної та фізичної деградації людини. 

Метадонова залежність формується доволі швидко — протягом трьох основних етапів: 

 1. Уявний контроль над вживанням наркотику. Виникає після першого вживання метадону. Людина хоче відчути позитивні емоції ще раз, і впевнена, що залежності у неї нема та не буде. 
 2. Виникнення фізичної залежності. Якщо можливості вжити наркотик немає, починається період ломки, який може тривати до 1 місяця. Абстинентний синдром — дуже виражений, і супроводжується низкою неприємних симптомів з боку шлунка та кишківника (нудота, блювання, діарея), центральної нервової системи (запаморочення, сплутана свідомість).
 3. Хронічна залежність. На цьому етапі настає повне виснаження організму, а життя залежного повністю залежить від метадону. Дози ін’єкцій збільшуються. Саме на етапі хронічної залежності існує великий ризик раптової смерті від передозування чи зупинки серця. 

Фізична і психологічна залежність від метадону виникають фактично з перших прийомів наркотику. Швидко з’являється ломка, якщо нової дози немає. А відмовитися від наркотику самостійно людина не може: залежність виявляється значно сильнішою за неї. Саме тому, дуже важливо вчасно звернутися за кваліфікованою лікарською допомогою. 

Ознаки вживання метадону

Одразу після прийому цього наркотику (в перші 20 хвилин) у людини звужуються зіниці, сповільнюється мова, серце починає битися повільніше. Настає стан розслабленості, залежний втрачає зв’язок з реальністю. 

Запідозрити, що людина вживає метадон регулярно, допоможуть наступні ознаки:

 • постійне занепокоєння та тривожність;
 • різкі перепади настрою без будь-якої причини;
 • запаморочення, втрата свідомості;
 • хронічна втома, сонливість;
 • заповільнений пульс;
 • бліда шкіра;
 • часті судоми, лихоманка;
 • зміна харчових звичок, схуднення;

Легко помітити зміни і в поведінці людини. Спостерігається відмова від минулих звичок та захоплень, залежний не хоче спілкуватися з друзями та рідними, стає більш замкнутим та агресивним.

Важливо: метадон діє довше, ніж багато популярних наркотиків (до 3 діб). Саме тому, у близьких залежної людини є більше шансів помітити зміни в самопочутті та поведінці.

Як діє метадон на організм?

Вживання цього наркотику провокує серйозні зміни в психічному та фізичному стані людини. З боку організму, спостерігаються:

 • загальна інтоксикація;
 • порушення кровообігу в кінцівках, яке поступово провокує відмирання тканин;
 • крихкість та руйнування кісток;
 • ураження печінки;
 • порушення роботи систем органів;
 • м’язові спазми, судоми;
 • хронічні захворювання нирок та шлунка.

Вживання наркотику значно підвищує ризик зараження СНІДом та гепатитом С. 

З боку психіки настають такі зміни:

 • зниження когнітивних функцій;
 • роздратованість та агресивність;
 • тривожність у період ломки та інші.

Невідворотними є зміни в соціальному житті людини. Регулярно вживаючи наркотик, залежний може повністю занедбати усе: втратити родину та роботу, зіпсувати стосунки з друзями та родичами. Поступово втрачається зв’язок з нормальним, тверезим життям.

Лікування залежності від метадону у Львові — як це відбувається?

Терапія при метадоновій наркоманії потребує комплексного підходу. Лікування відбувається в умовах стаціонару, під цілодобовим наглядом лікарів та медичних сестер. Саме стаціонарне лікування є найбільш ефективним, оскільки дозволяє оперативно надавати допомогу та вчасно коригувати стратегію лікування. При цьому виключається ймовірність зривів: адже людина не має доступу до наркотику. 

Розкажемо більш детально, як відбувається лікування від метадону у Львові:

 1. Попередня діагностика – лікар проводить огляд пацієнта, збирає анамнез, направляє на аналізи та консультації до суміжних спеціалістів. Це дозволяє комплексно оцінити стан організму й обрати правильну стратегію лікування. 
 2. Безпосередньо терапія в умовах стаціонару — детоксикація організму та нормалізація фізичного здоров’я, усунення наслідків метадонової ломки. На цьому етапі застосовується широкий спектр препаратів.
 3. Психотерапевтичний курс — індивідуальні та групові тренінги зі спеціалістами. До роботи з психотерапевтом також залучаються рідні наркозалежного.
 4. Реабілітацію та адаптація до життя в суспільстві. Пошук нових цілей, набуття стресостійкості, підвищення самооцінки, відновлення комунікативних навичок, а також відновлення стосунків з рідними та друзями. 

Тривалість лікування може бути різною: від декількох тижнів до декількох місяців. На це впливає стадія залежності та загальний стан здоров’я пацієнта. 

Медичний центр Вітар Н — лікування метадонової залежності у Львові

Наша клініка забезпечує комплексний підхід до діагностики та лікування залежності від метадону. У нас працюють лікарі-наркологи та психотерапевти з великим досвідом: вони знають, як допомогти кожному. Вітар Н гарантує конфіденційність Ваших даних та повністю анонімний процес лікування. Запис на консультацію та додаткові питання — за телефоном у Львові:

+38 (094) 993-24-55

Часті запитання про метадонову залежність 

Від метадонової залежності можна позбутися самостійно?

Ні. Тут необхідна професійна допомога нарколога. 

Чи виконуєте Ви примусове лікування наркозалежних?

Для початку терапії обов’язково потрібна письмова згода пацієнта.

Скільки часу триває лікування метадонової залежності?

На тривалість лікування впливають багато факторів. Зокрема, стадія залежності та загальний стан здоров’я пацієнта. 
Автор Вікторія Запорожан