Кількість наркозалежних в Україні стрімко зростає. І вагому частку від всіх випадків наркоманії складає опіумна залежність. Для неї є характерним стрімкий розвиток, швидке звикання та важкий абстинентний синдром. Дуже важливо вчасно виявити факт вживання опіоїдів та звернутися за допомогою до лікаря. Як зрозуміти що Ваші близькі вживають опіум, та що робити з цим, розкажуть спеціалісти медичного центру Вітар Н.

Що таке опіум? 

Опіум (опій) — сильнодіючий наркотик, який отримують з оброблених певним чином недостиглих коробочок опійного маку. В медицині застосовується як сильний знеболювальний засіб та сировина для виготовлення лікарських препаратів. Використання речовини в медицині чітко контролюється, а ліки, які її містять, відпускаються строго за рецептом і тільки у певних випадках – коли без них не обійтись. 

Опіати – це ціла група наркотичних речовин, до яких належать такі засоби, як морфін, героїн. Вживаються вони, найчастіше, ін’єкційно. Характерний стан після вживання опіумних наркотиків – відчуття ейфорії, зникнення страху, спокій та навіть щастя.

Проте вказаний ефект триває недовго: залежному доводиться щоразу підвищувати дозу, щоб досягти бажаного стану умиротворення. А якщо можливості вжити наркотик немає, виникає сильний абстинентний синдром – з нудотою, розладами шлунку, болями в тілі, неможливістю нормально виконувати повсякденні завдання. 

Види залежності від опіатів

 1. Героїнова залежність – залежність від героїну та його саморобних аналогів. Героїн є дуже небезпечним сильним наркотиком. Стійка тяга формується вже з 3-4 вживання. Подолати залежність самостійно героїновий наркоман не може: необхідне комплексне професійне лікування, яке бажано розпочати якомога швидше.
 2. Залежність від опію і його похідних. Ацетильований опій (“ширка”, “чорний”) поширений через власну дешевизну та доступність. Близько 70% ін’єкційних наркоманів в Україні вживають саме його. Речовина викликає сильну толерантність. Внаслідок цього кількість та шкода, яку він наносить організму, зростають в геометричній прогресії.
 3. Метадонова залежність. Метадон – це синтетичний опіат, який колись використовувався для замісної терапії залежності від героїну. Речовина викликає сильне звикання та серйозні порушення в організмі людини. Найстрашніший наслідок вживання метадону – раптова зупинка серця. 

Опіумна залежність: головні ознаки

Залежність від опіатів розвивається надзвичайно швидко. А через велику доступність деяких видів таких наркотиків, стати їх жертвою може кожен. Зрозуміти, що людина є залежною від опіумних наркотиків, допоможуть такі ознаки:

 • зміни в поведінці – постійне занепокоєння та тривожність, різкі перепади настрою;
 • запаморочення, втрата свідомості, сонливість та хронічна втома;
 • повільний пульс;
 • блідість шкіри;
 • зміна харчових звичок, схуднення.

Оскільки опіоїди найчастіше приймають ін’єкційно, вагома ознака їх вживання – сліди від уколів на тілі. Зокрема, на внутрішніх згинах ліктів. Зроблені непрофесійно ін’єкції характеризуються синцями, пошкодженнями та виглядають, найчастіше, дуже хворобливо. 

Як опіати діють на організм?

Опіумна залежність провокує серйозні зміни в психічному та фізичному стані людини. Зокрема, це:

 • загальна інтоксикація, ураження печінки;
 • порушення кровообігу в кінцівках, яке призводить до відмирання тканин;
 • крихкість та руйнування кісток, руйнування зубів через порушення кальцієвого обміну;
 • м’язові спазми, судоми, руйнування судин – тромбофлебіти, трофічні виразки тощо;
 • хронічні захворювання нирок та шлунка.
 •  зниження рівня інтелекту.

Дуже велика небезпека передозування з важкими наслідками, навіть з летальним результатом.

Найчастіше опіати вживають ін’єкційно. Це значно підвищує ризик заразитися ВІЛ-інфекцією, гепатитами та іншими смертельно небезпечними інфекційними захворюваннями.

Окремо зауважимо, що вживання будь-яких наркотиків і опіатів зокрема, призводить до незворотних змін в соціальному житті людини. У залежного поступово погіршуються стосунки з рідними та друзями, втрачається зв’язок з нормальним життям. Він втрачає роботу, витрачає останні кошти на наркотики. Якщо цей процес не зупинити та не звернутися за допомогою до фахівців, можливі невтішні наслідки. 

Лікування опіумної залежності у Львові — особливості

Лікування залежності від опіатів – завжди комплексне, у стаціонарних умовах. Пацієнтам, особливо на пізніх стадіях залежності, потрібен цілодобовий нагляд медичного персоналу, регулярні лабораторні та інструментальні дослідження для корекції стратегії лікування. 

Лікування залежності від опіуму у стаціонарі у Львові знижує ймовірність рецидивів. Як мінімум, через те, що людина фізично не має доступу до наркотику. Якщо говорити про терапію поетапно, то все відбувається наступним чином:

 1. Ретельна діагностика – лікар оглядає пацієнта, збирає анамнез, скеровує на аналізи та додаткові консультації. Головна мета цього етапу – комплексна оцінка стану організму та вибір правильної стратегії лікування. 
 2. Лікування в умовах стаціонару — детоксикація, нормалізація фізичного здоров’я, усунення наслідків ломки.
 3. Курс психологічної реабілітації, який складається з індивідуальних та групових тренінгів зі спеціалістами.

Останній етап лікування від опіумної залежності – реабілітація та адаптація до життя в суспільстві. Тривалість лікування визначається стадією залежності та загальним станом здоров’я пацієнта. 

Медичний центр Вітар Н — лікування опіумної залежності у Львові

Гарантуємо комплексний підхід до діагностики та лікування наркотичної залежності. В медичному центрі Вітар Н працюють лікарі-наркологи та психотерапевти з великим досвідом. Гарантуємо конфіденційність та якісне лікування. Запис на консультацію: 

+38 (094) 993-24-55

Часті запитання про опіумну залежність 

Чи можна позбутися самостійно від опіумної залежності?

На жаль, ні. Тут необхідна професійна допомога нарколога. 

Скільки часу триває лікування залежності від опіуму?

На тривалість лікування впливають багато факторів, тому встановити цей показник можна лише після консультації з лікарем.

Чи виконуєте Ви примусове лікування наркозалежних?

Ні. Для початку терапії обов’язково потрібна письмова згода пацієнта.

Автор Вікторія Запорожан