Наркотична залежність — дуже поширена проблема. Зіштовхнутися з нею віч-на-віч можуть люди будь-якого віку, статі, соціального статусу. Щороку зростає кількість дітей, підлітків та дорослих, які стають заручниками наркоманії. Тому дуже важливо вміти розпізнавати ознаки залежності. На ранніх стадіях наркоманія піддається успішному лікуванню, а залежний може повернутися до здорового життя. Спеціалісти медичного центру “Вітар Н” підготували для Вас статтю, в які ми детально розповімо про те, як зрозуміти, що Ваші рідні, друзі або колеги вживають наркотики.

Як проявляється наркоманія: зміни у поведінці

Якщо фізичні симптоми розвитку наркотичної залежності можуть з’являтися вже на більш пізніх стадіях, то певні зміни у поведінці та способі життя людини можна відстежити дуже швидко. По-перше, залежний змінює коло спілкування — у нього з’являються нові знайомі, а старі друзі поступово перестають цікавити. 

З рідними людина спілкується дещо натягнуто — прямий конфлікт існує не завжди, але певні елементи приховування, недоговорення, віддаленості є. Змінюється і режим дня: залежний “зникає” на вихідних, значно частіше затримується після роботи, ігнорує виконання домашніх обов’язків. Безпричинні спалахи агресії, дратівливість, різкі зміни настрою стають супутниками майже кожного дня. 

Разом із цим виникають фінансові труднощі. Людині часто не вистачає грошей, вона намагається позичити кошти у рідних або друзів. Відкриває кредитний ліміт на банківській карті або бере мікропозики. 

Про основні поведінкові симптоми наркотичної залежності коротко:

  1. Порушення режиму сну — людина активна вночі та сонлива вдень. Має проблеми із засинанням, страждає він кошмарів.
  2. Стани ейфорії та апатії чергуються дуже швидко. Інтервал між цими двома станами може складати навіть декілька хвилин.
  3. Відстороненість та замкнутість, небажання йти на контакт з друзями та рідними.
  4. Різка зміна кола спілкування, поява в оточенні людини сумнівних знайомих. 
  5. Необгрунтована агресія, напади люті.
  6. Втрата інтересу до роботи, навчання, тих чи інших хобі.
  7. Постійні фінансові труднощі, кредити та борги. Вимагання коштів у рідних. 

Варто зауважити, що усі ці симптоми можуть розвиватися плавно, дуже поступово. Рідні залежної від наркотиків людини схильні списувати деякі з цих ознак на інші причини. Наприклад, вважають, що людина занадто втомлюється на роботі або просто переживає важкий період у житті. 

Фізичні симптоми залежності від наркотиків

Швидкість розвитку фізичних симптомів залежить від типу наркотиків, які вживає людина, загального стану її організму та багатьох інших факторів. Проте можемо виділити найпопулярніші симптоми з боку організму. Це:

  • Блідість, синюшність або тьмяність шкіри. 
  • Почервоніння очей, розширення зіниць.
  • Тремор.
  • Підвищена пітливість.
  • Нежить, закладеність носа.
  • Слабкість.
  • Підвищена або знижена температура.

Чи відрізняються симптоми, залежно від наркотику, який вживає людина?

Так, ознаки можуть бути дуже різними. Тому просто зараз опишемо їх для найпоширеніших видів наркотичних речовин.

Mарихуана

Основні симптоми — це почервоніння очей, сухість роговиці ока та сухість у роті, невтримний неконтрольований сміх, забудькуватість. Можливі загальна загальмованість, млявий стан. На пізніх стадіях залежності — короткочасна втрата пам’яті, радикальні зміни поведінки та настрою.

LSD 

Розпізнати залежного від ЛСД можна за розширеними зіницями, втратою координації рухів, зміною кольору шкіри. Людина регулярно страждає на негативні симптоми з боку шлунково-кишкового тракту: нудоту, проблеми з апетитом. 

PCP (фенциклідин)

Основні ознаки вживання цього наркотику — почервоніння шкіри, надмірна пітливість, агресивна та буйна поведінка. Залежний може відчувати оніміння тіла, мати порушене сприйняття реальності. 

Морфін (опіум, героїн, кодеїн)

Зіниці зменшуються, очі постійно червоні та блищать. Людина виглядає сонною, млявою, її реакція сповільнюється. Часто залежний почуває безтурботність, ейфорію. Та вже за декілька хвилин цей стан може змінитися нервозністю.

Метадон

Апетит порушується, як і нормальний графік сну. Зіниці стають вузькими, а поведінка — дратівливою через дрібниці. 

Каннабіоли (наркотичні речовини, добуті з конопель)

Людину, яка регулярно вживає такі речовини, можна відрізнити за розширеними зіницями, червоними білками очей, набряклими повіками. Для таких залежних характерний веселий настрій, безпричинний сміх, які різко змінюються тугою, замисленістю. Можливе незв’язне мовлення, сплутаність свідомості. 

Психостимулятори (кокаїн)

Звичайні ознаки вживання кокаїну — сильно збуджений стан, відчуття переваги над іншими. Залежного турбує безсоння. З фізичних ознак — судоми кінцівок, світлові галюцинації. 

Метамфетамін

У залежного розширені зіниці та округлені очі, дії та рухи різкі. Можливий емоційний підйом, підкреслено гарний настрій. 

Антидепресанти (транквілізатори та барбітурати)

Лікарські засоби, які використовуються для лікування депресії, можуть викликати наркотичну залежність. Людину, яка залежна від антидепресантів, відрізняє загальмованість, млявість, розслабленість м’язів, неясність мислення, повільні рефлекси. А також дезорієнтація у просторі та незрозуміле мовлення. 

Якщо Ви або Ваші рідні зіштовхнулися з наркотичною залежністю, варто якомога швидше звернутися за кваліфікованою допомогою. Своєчасне лікування — запорука повернення до тверезого та здорового життя.

Лікування наркотичної залежності в медичному центрі “Вітар Н”

Спеціалісти нашого медичного центру гарантують кваліфіковану допомогу залежним від наркотиків підліткам та дорослим. Проводимо комплексне лікування наркозалежності: професійно, індивідуально. Конфіденційність гарантована. Телефон медичного центру “Вітар Н” у Львові: 

+38 (094) 993-24-55

Популярні питання про наркотичну залежність

Які люди більш схильні до наркоманії?

На жаль, окреслити точний портрет таких осіб неможливо. Проте у групі ризику — люди, які переживають важкі життєві події (втрата роботи, розлучення), мають психологічні проблеми, а також проживають в одній родині з наркозалежним. 

Чи можна впоратися з наркотичною залежністю без допомоги фахівця?

Ні, звернення до лікаря є обов’язковим. 

Чи всі випадки наркоманії можна вилікувати?

За умови своєчасного звернення та кваліфікованої допомоги — так. 

Автор Вікторія Запорожан