
Підліткова наркоманія — поширена проблема не лише в Україні, а й в усьому світі. Через доступність наркотиків, залежність “молодшає” майже кожного року. А її заручниками стають підлітки з цілком благополучних сімей. Саме тому, дуже важливо бути в курсі причин, симптомів та методів лікування підліткової наркоманії. Спеціалісти медичного центру “Вітар Н” підготували для вас детальну статтю про вживання наркотиків підлітками.
Чому підліток починає вживати наркотики?
Підлітковий вік — період, коли дитина росте та розвивається не лише фізично, а й емоційно. Відбуваються важливі процеси становлення особистості, формування поглядів на світ. Підліток — вже не маленька дитина, але й ще не дорослий. Залишаючись під опікою батьків, він робить перші спроби бути самостійним, незалежним.
Важливо пам’ятати про те, що психіка підлітків є дуже вразливою. І дитина, яка вчора була зразком поведінки, вмить може стати “некерованою”. Батьки часто скаржаться, що не впізнають свого сина чи доньку, не можуть знайти з ними спільну мову.
Саме на етапі підліткового віку вагома частина залежних вперше починає вживати заборонені речовини. Єдиної причини, чому так відбувається, нема. Але у загальному, можна виділити кілька найпоширеніших:
- Конфлікти у сім’ї, постійні сварки з батьками.
- Проблеми у спілкуванні з однолітками, відсутність друзів.
- Нестача уваги батьків, холодні та неуважні батьки.
- Наявність тотального контролю та необгрунтованих заборон.
- Різкі зміни в житті — розлучення батьків, переїзд до нового міста та інше.
- Страх майбутнього.
- Проблеми у школі.
Дуже часто наркотики стають способом “влитися в колектив”, знайти друзів, втекти від надмірно контролюючих батьків та отримати гарні емоції. Вони можуть асоціюватися в підлітка з дорослістю, гарним проведенням часу.
Симптоми, які вказують на вживання наркотиків підлітком
Розпізнати залежність від наркотиків у підлітків — досить легко. Достатньо звернути увагу на зміни в поведінці та зовнішньому вигляді вашої дитини. Головними ознаками вживання наркотиків є:
- Почервоніння очей, розширені або звужені зіниці.
- Тьмяний, нездоровий колір шкіри.
- Висипання, які за характером не нагадують підліткові вугрі.
- Розлади сну — проблеми з засинанням, безсоння.
- Нудота та блювання, відмова від їжі або навпаки — надмірний апетит.
- Незвичайні міміка та мова.
- Порушення координації рухів.
- Постійне відчуття спраги.
- Хронічні нежить та кашель.
- Часті перепади настрою.
- Агресивна поведінка.
- Проблеми зі спілкуванням.
- Запахи ліків від одягу та волосся.
- Різка зміна кола спілкування.
- Прогули в школі, погіршення успішності.
- Брехня, приховування тієї чи іншої інформації від батьків.
- Надмірні фінансові витрати, крадіжка грошей у батьків.
Стадії підліткової наркоманії
Залежність може формуватися повільніше, ніж в дорослих. Оскільки організм, що росте, намагається опиратися впливу наркотичних речовин. Фахівці виділяють чотири етапи розвитку наркоманії у підлітків. Для кожного з них характерні власні ознаки та особливості перебігу.
Стадія №1 — Перше вживання наркотику
Зазвичай, підліток пробує наркотичну речовину, бажаючи влитися в компанію, виглядати крутим та сучасним. Він не пов’язує одноразове вживання наркотику і наркотичну залежність.
Під час першої спроби вжити тут чи іншу речовину приємні відчуття викликають рідко. Тому деякі діти не бажають експериментувати вдруге, і свідомо відмовляються від наркотиків.
Але, на превеликий жаль, так роблять далеко не всі. Для декого перше вживання заборонених речовин стає своєрідним подоланням емоційного бар’єру: “Я можу!, Я не боюся!”. Це відчуття гордості за себе стає сильнішим, ніж фізичний дискомфорт. І підліток продовжує вживати заборонені речовини.
Стадія №2 — Виникнення ейфорії
Підліток починає відчувати ейфорію, як правило, після декількох спроб вживання наркотику. І починає вживати наркотики для досягнення приємних відчуттів. При цьому, фізична залежність може ще не розвинутися. А наркотик є лише способом влитися в компанію, бути частиною групи та отримувати приємні емоції.
Стадія №3 — Психічна залежність
Підліток не може вести нормальну життєдіяльність, не вживаючи наркотики. Без них він стає дратівливим, тривожним, не має настрою. Якщо наркотики відсутні дуже довго — можливий розвиток апатії та депресії.
Стадія №4 — Фізична залежність
Відчуття ейфорії слабшає, натомість виникає абстинентний синдром, який називають “ломкою”. Прояви цього синдрому залежать від особливостей конкретної наркотичної речовини.
Найчастіше, “ломка” у підлітків супроводжується:
- нудотою та блюванням;
- фантомними болями у тілі;
- тремором;
- думками про суїцид.
Щоб неприємні відчуття зникли, залежний підвищує дозу.
Саме для етапу фізичної залежності характерні незворотні зміни в організмі, які потребують негайного втручання лікарів.
Наслідки підліткової наркоманії
Наркоманія в будь-якому віці – це захворювання, що несе за собою важкі наслідки. Але для підлітків така залежність є особливо небезпечною. Оскільки порушуються природні процеси росту та розвитку організму, становлення особистості.
На фоні регулярного вживання наркотиків у підлітка можуть формуватися серйозні патології. Зокрема:
- Порушення репродуктивної системи, враховуючи неможливість народити дітей у майбутньому.
- Хвороби опорно-рухового апарату.
- Збій роботи нирок та печінки
- Порушення в роботі імунної системи
- Психічні розлади — депресія, схильність до суїциду.
Дуже важливо вчасно розпізнати проблему та розпочати лікування. Це підвищить шанси на успішне подолання залежності, мінімізує негативні наслідки для організму та психіки.
Як лікують наркозалежність у підлітків?
Якщо дитина вжила наркотик лише одноразово, й ви дізналися про цей факт, важливо, щоб з підлітком попрацював психолог. Адже це допоможе нейтралізувати першопричини такого кроку, повернутися до нормального та здорового життя.
Якщо ж у підлітка вже розвинулась емоційна та фізична залежність від наркотиків, лікування має бути комплексним. І, за рекомендацією лікаря та згодою батьків, стаціонарним. Фахівців застосовують медикаментозні методи для коригування порушень, які виникли в організмі. Та психотерапію — для корекції поведінки.
Схема лікування підліткової наркотичної залежності завжди обирається індивідуально. Лікар збирає анамнез, оглядає пацієнта, призначає методи діагностики. І лише потім — обирає стратегію лікування.
Пам’ятайте: успішне звільнення від наркотичної залежності можливе за чіткої співпраці батьків, лікарів, психологів та самого підлітка.
Лікування підліткової наркоманії в медичному центрі “Вітар Н”
Ми гарантуємо кваліфіковану допомогу залежним від наркотиків підліткам та їхнім батькам. Проводимо комплексне лікування наркозалежності: професійно, індивідуально. Конфіденційність гарантована. Телефон медичного центру “Вітар Н” у Львові:
+38 (094) 993-24-55
Популярні питання про наркоманію у підлітків
Які підлітки більш схильні до наркоманії?
На жаль, окреслити точний портрет таких дітей неможливо. Але у групі ризику — підлітки, які переживають складні життєві обставини, мають труднощі у школі, мало спілкуються з однолітками, переживають булінг.
Чи можна впоратися з наркотичною залежністю без допомоги фахівця?
Ні. Лікування потребує комплексного та професійного підходу.
Чи всі випадки наркоманії у підлітків піддаються лікуванню?
За умови своєчасного звернення та кваліфікованої допомоги — так.
Автор Вікторія Запорожан