Підлітковий алкоголізм – велика проблема в сучасному суспільстві. Суттєвою мірою вона стосується саме України. Адже наша країна багато років поспіль займає перші місця у світовому рейтингу ВООЗ по вживанню кількості алкогольних напоїв на душу населення. Невтішна статистика така: 

 • 40% дітей віком до 18 років регулярно вживають спиртне;
 • 1% підлітків віком 12-15 років мають алкогольну залежність;
 • 90% підлітків, які регулярно вживали спиртне у школі, стають хронічними алкоголіками.

Саме тому, батькам варто бути уважним до поведінки своєї дитини. Вчасне виявлення проблеми — запорука ефективного лікування.

Чому виникає алкоголізм у підлітків?

Єдиної причини розвитку спочатку бажання спробувати алкоголь, а потім — залежності від спиртного, не існує. Але фахівці виділяють основні чинники, які можуть цьому сприяти. А саме:

 • Психологічні чинники — наявність не пропрацьованих зі спеціалістом дитячих психологічних травм, депресія, апатія, переживання важких втрат (до прикладу, смерті когось із рідних, друзів, знайомих).
 • Фізіологічні чинники — слабка опірність організму підлітка. Через те. що організм не опирається спиртному, залежність може розвинутися через дуже короткий термін.
 • Соціальні чинники — вплив компанії, яка вживає спиртне, бажання потрапити у своєрідний “клуб за інтересами”. Також до соціальних чинників можемо віднести доступність та популярність алкоголю, його рекламу по телебаченню та в соціальних мережах. Це сприяє формуванню позитивного ставлення до алкоголю у підлітка.
 • Спадковий фактор — батьки або найближчі родичі є алкозалежними. 

Вагому роль у розвитку алкогольної залежності відіграє родина. Так, якщо батьки схвально ставляться до спиртного та навіть пропонують його підліткові на сімейних святах, ризик розвитку залежності зростає. Також вона росте у випадку, якщо батьки толерують вживання слабоалкогольних напоїв, або вважають, що “краще він дома спробує пити, ніж в компанії з друзями”. Усе це формує позитивне ставлення до спиртного, робить його ніби-то й не небезпечним в очах дитини.

Симптоми алкоголізму у підлітків

Звикання до алкоголю виникає майже непомітно, тому батьки часто пропускають “тривожні дзвіночки”. А через стереотип, що така проблема може доторкнутися лише підлітків із неблагополучних сімей, часто ігноруються навіть прямі ознаки. Тому будьте уважними до поведінки своєї дитини. Має насторожити наступне:

 • характерний запах алкоголю;
 • зміна оточення, погіршення стосунків з однокласниками та старими друзями;
 • конфлікти в школі, погіршення успішності;
 • агресивна поведінка;
 • неохайність, зміни у зовнішньому вигляді — тьмяний колір обличчя, синці під очима;
 • різка зміна звичок та потреб — підліток затримується після школи, не відповідає на телефонні дзвінки, вимагає більше кишенькових грошей;
 • з дому почали зникати цінні речі, кошти.

Помітивши хоча б один з цих симптомів, варто вжити заходів. І першим з них має стати серйозна розмова з вашою дитиною. 

Стадії розвитку алкоголізму в підлітків

Фахівці класифікують розвиток алкогольної залежності у підлітків на чотири фази:

 1.  Початкова фаза.

Підліток починає вживати алкоголь для покращення настрою, щоб влитися в нову компанію, здатися більш дорослим. Зазвичай, пристрасть до спиртного починається зі слабоалкогольних напоїв, алкогольних енергетиків, пива. 

 2. Друга фаза 

На цьому етапі підліток бажає збільшувати дозу алкоголю, все частіше перебуває у стані сп’яніння. Формується психологічна залежність. 

 3. Третя фаза 

З’являється фізична залежність від алкоголю. Підліток почувається погано, якщо не вип”є: формується абстинентний синдром, виражений нудотою, головним болем, тремором. 

 4. Кінцева фаза.

Закріплення фізичної та психологічної залежності. Підліток відчуває гостру потребу випити. Без алкоголю стає дратівливим, нездатним зосередитися. Це призводить до проблем з поведінкою, постійних конфліктів з батьками. 

Наслідки вживання алкоголю підлітками

Пам’ятайте: безпечних доз алкоголю для дітей та підлітків немає! Будь-яка випита кількість спиртного впливає на психічний та фізичний розвиток. За умов регулярного вживання алкоголю, можливі такі наслідки, як:

 • Порушення в роботі шлунково-кишкового тракту — гастрит, цироз печінки. 
 • Збої гормональної регуляції — розвиток цукрового діабету, панкреатиту.
 • Хвороби серцево-судинної системи. 
 • Психічні розлади різного ступеня важкості.
 • Порушення вищої нервової діяльності — зниження активності мозку, погіршення пам’яті та когнітивних здібностей.

Паралельно завжди розвивається поведінкова деградація та труднощі із соціальною адаптацією в дорослому житті. 

 Як лікують підлітковий алкоголізм?

Лікування алкоголю у підлітків потребує комплексного та всестороннього підходу. Лікар збирає анамнез, направляє пацієнта на дообстеження — лабораторні аналізи, УЗД та інше. Це допомагає виявити супутні порушення в організмі та обрати коректну стратегію лікування.

Поетапно, схема лікування алкоголізму у підлітків має наступний вигляд:

 • мотивація — важливо, щоб підліток хотів лікуватися, тісно співпрацював з лікарями;
 • детоксикація — виведення продуктів напіврозпаду алкоголю з організму;
 • психотерапія — індивідуальна та групова;
 • медикаментозна терапія з урахуванням віку пацієнта і стадії залежності;
 • додаткова терапія, яка допоможе мінімізувати згубні наслідки для організму.

Варто знати, що у багатьох випадках лікування алкоголізму у підлітків потребує стаціонарного перебування в клініці та чіткого нагляду медичного персоналу.

Лікування підліткового алкоголізму в медичному центрі “Вітар Н”

Наші фахівці мають великий досвід лікування алкозалежних підліткового віку. Ми знайдемо підхід до Вашої дитини, і допоможемо їй повернутися до нормального, повноцінного та здорового життя. Гарантуємо комплексний підхід та конфіденційність. Телефон медичного центру “Вітар Н” у Львові:

+38 (094) 993-24-55

Часті запитання про підлітковий алкоголізм

Як попередити алкоголізм у підлітків?

По-перше, власний приклад тверезого життя: не формуйте толерантне ставлення до алкоголю вже з дитинства. По-друге, довірливі стосунки. будьте завжди готові вислухати та зрозуміти дитину, прийти їй на допомогу. 

Чи завжди лікується підлітковий алкоголізм?

Так, якщо вчасно звернутися за допомогою фахівця.

Чи можна вилікувати підлітка від алкоголізму вдома?

Ні, допомога лікарів потрібна завжди.

Автор Вікторія Запорожан