Пивний алкоголізм: його лікування, симптоми та ознаки

“Хочу випити келих пива після роботи”, “Сьогодні зберемося з друзями на пиво”, — ці фрази здаються соціальною нормою та не викликають занепокоєння. Адже пиво — популярний напій, який є традиційним в багатьох країнах (Німеччина, Чехія, Австрія). Пивні фестивалі, знаменитий німецький “Октоберфест” — навколо цього напою сформована ціла культура. Але чи завжди вживання пива є безпечним? Звісно, ні. Адже пивний алкоголізм становить велику частку серед усіх випадків алкогольної залежності, та шкодить як фізичному, так і психічному здоров’ю людини. Спеціалісти медичного центру “Вітар Н” підготували для вас детальну статтю про залежність від пива. Розповімо, як формується остання, якими симптомами супроводжується та чи піддається лікуванню.

Симптоми пивної залежності

  • Щоденне вживання пива.
  • Роздратування, коли можливості випити немає.
  • Поступовий набір маси тіла з локалізацією жирових відкладень на стегнах та животі.
  • Головний біль, сонливість та втома протягом дня.
  • Задишка під час виконання навіть елементарних фізичних вправ.
  • Часта роздратованість, відчуття стресу та тривоги.
  • Діарея та інші шлунково-кишкові розлади під час похмілля.
  • Розвиток сексуальної дисфункції. 

Пивний алкоголізм: групи ризику

Вважається, що основна група ризику будь-якої залежності — це соціально незахищені прошарки населення. Та насправді, зіштовхнутися з такою проблемою, як алкоголізм, можуть люди, які мають родину, високооплачувану роботу, широке коло спілкування. Найчастіше, від пивної залежності страждають такі категорії людей, як:

Молоді жінки

За статистикою, жінки значно рідше, ніж чоловіки, вживають міцні алкогольні напої. Проте часто зустрічі з подругами, вечірки, відвідування кафе та ресторанів не обходяться без вживання легкого алкоголю. І найпопулярніший його вид — це пиво. Часто ця невинна, на перший погляд, традиція випити келих-другий переростає у звичку, а згодом — у хворобливу залежність. 

Чоловіки, які важко працюють фізично

Для них, пиво здається нешкідливим та доступним способом розслабитися після важкого робочого дня. Лікування пивного алкоголізму в таких осіб ускладнюється ще й тим, що вони не визнають себе залежними. Вважають, що 1-2 пляшки пива кожного вечора — це цілком безпечна доза, й нічого змінювати не потрібно. 

Часто, такі чоловіки можуть відмовитися від вживання пива на декілька днів, навіть не відчуваючи похмільного синдрому. Але потім знову повертаються до шкідливої звички, лише збільшуючи дозу, яка дозволяє досягнути гарного настрою.

Хлопці та дівчата підліткового віку

У віці 14-16 років більшість підлітків вперше вживає алкоголь — пиво або інші слабоалкогольні напої. Вони розцінюють це, як важливий етап дорослішання. Вживання пива супроводжується легким сп’янінням та станом гарного настрою, ейфорії. В силу свого віку, дівчата та хлопці не можуть оцінити всі ризики від вживання спиртного. А оскільки організм, що росте, опирається залежності, ознаки її формування можуть бути непомітними для оточуючих — батьків, вчителів. 

Лікування пивної залежності в підлітків — це дуже трудомістка терапія, яка займає більше часу, ніж лікування залежності від міцних напоїв.

Особливості розвитку пивного алкоголізму

Головна небезпека пивної залежності полягає у тому, що вона формується повільно, часто майже непомітно для оточуючих та невідчутно для самої людини. При цьому у жінок залежність розвивається значно швидше, ніж у чоловіків. 

Залежний починає вживати пиво щодня. Це можуть бути як відносно невеликі дози, які не призводять до стану сильного сп’яніння, так і суттєва кількість — декілька літрів пива протягом вечора. Часто у пивних алкоголіків чергуються запійні періоди та періоди відносної тверезості. 

Соціальна дезадаптація в алкоголіків, які вживають пиво, виникає пізніше, ніж в тих, хто залежний від міцних напоїв. Тривалий час (навіть рокам) людина може продовжувати спілкуватися з друзями, ходити на роботу. Саме тому, рідні не поспішають бити на сполох, не вважаючи проблему надто серйозною. 

Поступово, залежний може почати вживати не лише пиво, а й одночасно з ним — міцні алкогольні напої. Залежність стає все сильнішою, з’являються яскраві зовнішні симптоми, псується фізичне та психологічне здоров’я.

Пивна залежність: наслідки

Регулярне вживання великих доз пива не є більш “безпечним” чи “нормальним”, ніж зловживання горілкою. Пивна залежність провокує цілий ряд негативних наслідків для організму. Деякі з них або взагалі не піддаються корекції, або піддаються, але дуже важко.

Потрапляючи в організм чоловіка, пиво пригнічує вироблення тестостерону — чоловічого статевого гормону. Оскільки в хмелі у великій кількості містяться фітогормони. Ці ж фітогормони також стимулюють появу естрогенів — жіночих статевих гормонів — в чоловічому організмі.

Саме через дисбаланс гормонів, чоловіча фігура стає більш схожою на жіночу: збільшуються груди, живіт, стегна. Процеси природнього старіння організму суттєво прискорюються. Цілком логічно, від цього страждає статеве здоров’я чоловіка:

  • знижується лібідо;
  • зменшується кількість сперматозоїдів; 
  • відбуваються патологічні зміни в яєчках і сім’яних канатиках;
  • починаються проблеми з ерекцією;
  • поступово розвиваються простатит та імпотенція.

На жінок пиво впливає протилежно. З’являються вусики на обличчі, голос стає нижчим і грубим, а фігура незграбною. На обличчі у залежних від алкоголю жінок можна помітити пошкоджені капіляри. Відтінок шкіри стає тьмяним, землистим. 

Поступово можуть розвиватися проблеми з менструальним циклом. Це призводить до труднощів із зачаттям і виношуванням дитини, до раннього клімаксу. Ймовірність розвитку раку молочної залози при пивному алкоголізмі зростає майже у 2 рази.

Зміни в організмі пивних алкоголіків 

З боку серцево-судинної системи:

  • Збільшення серцевого м’яза і стінок судин;
  • Підвищення артеріального тиску;
  • Аритмія, задишка;
  • Ішемічна хвороба, тахікардія;
  •  Інфаркти та інсульти.

В роботі мозку:

  • Поступове відмирання клітин мозку;
  • Погіршення уваги й пам’яті;
  • Проблеми з координацією рухів;
  • Зниження рівня інтелекту..

Проблеми з внутрішніми органами:

  • Печія, гастрит, виразка шлунка;
  • Метеоризм;
  • Гепатит, цироз печінки;
  • Хвороба нирок;
  • Порушення роботи товстої кишки.

Памятайте: своєчасне визнання проблеми та звернення за допомогою до фахівця — можливість зберегти здоров’я, повернутися до тверезого способу життя. 

Лікування пивного алкоголізму в медичному центрі “ВІТАР Н”

Якщо Ви або Ваші близькі зіштовхнулися з проблемою пивного алкоголізму, отримати анонімну консультацію та кваліфіковане лікування можна в медичному центрі “ВІТАР Н”. Наші фахівці забезпечують комплексний та індивідуальний підхід до кожного пацієнта. Конфіденційність гарантуємо. Контактний телефон медичного центру у Львові: 

+38 (094) 993-24-55

Популярні питання про пивний алкоголізм

Пивний алкоголізм можна вилікувати вдома?

Самостійне лікування пивної залежності в домашніх умовах неможливе. 

Чи виконуєте Ви примусове лікування пивного алкоголізму?

Ні. Для лікування необхідна письмова згода пацієнта.

За скільки часу можна вилікуватися від пивного алкоголізму?

Все залежить від стадії залежності, стану здоров’я пацієнта та багатьох інших факторів, тому дати однозначну відповідь на це питання неможливо.

Автор Вікторія Запорожан