Існує умовний поділ на легкі та важкі наркотики. На основі цього поділу сформувався міф про те, що вживання легких наркотиків (зокрема марихуани) — нешкідливе для здоров’я. Чи так це насправді? Поговоримо в нашій статті. Спеціалісти медичного центру “Вітар Н” підготували детальну інформацію про те, як впливає на організм людини марихуана, чи викликає вона звикання та за якими ознаками можна виявити залежних від цього наркотику осіб.

Що таке марихуана?

Марихуана (канабіс) – суміш з висушеного листя та насіння конопель. Ця психоактивна речовина здатна впливати на емоційний стан людини, її психічне здоров’я: тут вона складе гідну конкуренцію алкоголю. Куріння марихуани або інші способи її вживання вважаються наркоманією. Виняток — застосування канабісу у медичних цілях та за рецептом лікаря. Втім, в Україні таке вживання марихуани теж заборонене. 

Оскільки канабіс широко представлений у поп-культурі — ми можемо бачити людей, які вживають його, у фільмах та серіалах — це формує позитивний образ такого наркотику. Тому марихуану часто вживає молодь та навіть підлітки, не розуміючи, що це пов’язане з цілим рядом потенційних небезпек.

Ознаки вживання марихуани

Фізичні симптоми того, що людина вживає канабіс, будуть такими:

 • Часте перебування в стані ейфорії та піднесеного настрою без видимих на це причин.
 • Почервоніння очей.
 • Підвищене серцебиття.
 • Порушення терморегуляції – відчуття холоду або жару за відсутності зовнішніх передумов.
 • Зниження тонусу м’язів, розслабленість в повсякденному житті.
 • Квапливе, заплутане мовлення.
 • Постійне відчуття спраги, сухість слизових оболонок рота. 

Якщо говорити про інші ознаки вживання наркотику, які не пов’язані зі здоров’ям напряму, то можна відстежити:

 • Зміну кола спілкування. В людини з’являються нові друзі “за інтересами”.
 • Підвищені витрати коштів. Адже марихуана — дороговартісна наркотична речовина.
 • Схильність до брехні та зміна звичної поведінки. Залежний починає регулярно затримуватися на роботі або на навчанні, ухиляється від запитань близьких, часто говорить неправду. 

Підлітки, які вживають марихуану, часто конфліктують з батьками. Успішність у школі падає, а старі друзі та захоплення відходять на другий план. 

Як марихуана впливає на організм людини?

Зміни, які провокує марихуана, більшою мірою стосуються емоційного стану та психічного здоров’я людини. У той час, як навколо її впливу на фізичне здоров’я досі точаться дискусії. 

Речовини, які містяться в канабісі, чинять вплив на:

 • Лімбічну систему. Ця система людського організму відповідає за емоції, тому після вживання марихуани може виникати не лише стан ейфорії, а й пригніченість та тривожність.
 • Гіпокамп — ділянку мозку, яка відповідає за пам’ять та увагу. Після куріння марихуани робота гіпокампу дещо притуплюється: виникає забудькуватість, неуважність, розсіяність уваги. 
 • Вироблення дофаміну, гормону щастя. Марихуана стимулює його вироблення у великих кількостях, що забезпечує ефект поліпшення настрою та збільшення кількості позитивних емоцій. 

Основна небезпека марихуани полягає в тому, що спочатку її вживають зрідка, для отримання задоволення. Згодом, ця звичка стає постійною — людина курить марихуану регулярно, мало не кожного дня. Це переростає в залежність, й контролювати свій потяг дуже складно. Коли можливості вжити канабіс немає, залежний стає роздратованим, нездатним контролювати свої емоції. З’являється безпричинна агресія, можливі напади апатії та депресивні стани. 

До того ж грань між вживанням марихуани та ін’єкційних наркотиків — надзвичайно тонка. Адже в людини формується позитивне ставлення до наркотичних речовин, знімається певне табу. З часом, хочеться спробувати нові речовини, випробувати інші ефекти для організму. 

Марихуана та погіршення здоров’я: чи є зв’язок?

Так, звісно. Не дивлячись на те, що у медичній спільноті досі точаться дискусії на предмет масштабів цієї шкоди, повністю заперечити негативний вплив неможливо.

Насамперед куріння марихуани негативно впливає на дихальну систему. Ще у 2012 році з’явилися результати дослідження, згідно з якими наслідки від регулярного куріння конопель пов’язують з частотою виникнення обструкції легенів і бронхів.

Також канабіс негативно впливає на серце: викликає порушення серцевого ритму. Особливо небезпечними такі зміни є для чоловіків у віці 35+ років: групи ризику інфарктів, інсультів, ішемічної хвороби серця. 

Додатково, на фоні регулярного вживання марихуани виникають такі наслідки, як:

 • Розлади психіки — манія переслідування, страх, тривожність.
 • Проблеми зі сном — труднощі з засинанням, або навпаки підвищена сонливість протягом дня.
 • Захворювання порожнини рота, спровоковані димом.

Звичайно ж, залежний може заперечувати шкоду наркотику, аргументуючи свою думку тим, що марихуана навпаки лікує, у багатьох країнах легалізована та застосовується в медицині. Але потрібно чітко усвідомлювати різницю між медичним застосуванням канабісу і його безконтрольним, регулярним вживанням на дозвіллі. Це — не одне й те саме. 

Лікування залежності від марихуани: особливості

Успішне лікування наркотичної залежності від марихуани можливе. Майже всі залежні, за умови своєчасного звернення до фахівців та дотримання рекомендацій лікаря, можуть повернутися до нормального життя. Зазвичай, лікування залежності від марихуани виконується в три кроки:

 1. Детоксикація — виведення з організму продуктів напіврозпаду наркотику.
 2. Психологічна та фізична реабілітація. Робота з психотерапевтом та в терапевтичних групах, лікування фізичних симптомів залежності.
 3. Ресоціалізація — допомога людині повернутися до нормального, здорового життя за межами центру. 

Для того, щоб лікування було успішним, залежний має чітко усвідомлювати проблему, співпрацювати з лікарями та психотерапевтами. Особливо важливою на цьому етапі є підтримка рідних. 

Лікування залежності в медичному центрі “Вітар Н”

Фахівці нашого медичного центру проводять комплексне лікування залежності від марихуани. Гарантуємо індивідуальний підхід до кожного пацієнта, турботливе та уважне ставлення, збереження вашої конфіденційності. Можливе лікування в умовах стаціонару.

Часті питання про залежність від марихуани

Як зрозуміти, що в людини сформувалась залежність від марихуани?

Не варто ігнорувати навіть одиночні випадки вживання канабісу. Це — наркотик. Не чекайте, поки сформується серйозна залежність з усіма побічними діями — звертайтесь по допомогу одразу.

Чи завжди лікування проводиться в умовах стаціонару?

Усе залежить від конкретного випадку. Тип, тривалість та методи лікування обираються індивідуально.

Чи у всіх випадках лікування є успішним?

Так, якщо залежний готовий співпрацювати з лікарями та виконувати їхні рекомендації. 

Автор Вікторія Запорожан