Лікування алкоголізму - головні питання

Алкоголізм — поширена проблема в сучасному світі. До неї схильні люди абсолютно різного віку, професій, соціального статусу. Попри якийсь стереотип, алкозалежні не завжди схожі на неблагополучних громадян — алкоголіків в класичному розумінні цього слова. Вони можуть мати сім’ю, хорошу роботу, регулярно спілкуватися з друзями. Але залишаючись наодинці, без сторонніх поглядів, зловживати спиртним.

Небезпека алкогольної залежності полягає в тому, що вона досить тривалий період може розвиватися непомітно для оточуючих. А сама залежна людина не буде усвідомлювати проблему, вважаючи, що п’є, щоб “розслабитися”, “підняти настрій”, “відпочити після роботи”, “вгамувати зубний біль”. Як лікувати алкогольну залежність?

Алкоголізм може виникати на тлі нервового перенапруження, проблем на роботі та в особистому житті, сильних емоційних потрясінь. Причини, з яких залежна людина шукає легке задоволення в келиху випивки, дуже різноманітні. Але завдання близьких людей — вчасно помітити проблему та звернутися з професійною допомогою.

Фахівці медичного центру Вітар Н підготували для вас докладну статтю про лікування алкоголізму. Ви дізнаєтеся:

  • Про зміни, які відбуваються в організмі алкозалежного.
  • Чому залежна людина не знає міри у вживанні спиртного?
  • Чи може алкоголік кинути пити самостійно?
  • Як відбувається лікування алкоголізму під контролем фахівцем?
  • Як лікують алкоголізм медикаментозними методами?
  • Про групову терапію та анонімну терапію.

А також ми розповімо, як записатися на безкоштовну консультацію до лікарів та психологів нашого медичного центру.

Що відбувається в організмі алкоголіка

Залежність від алкоголю формується поступово. Спочатку людина просто отримує задоволення від спиртного, не перевищуючи “соціально допустимі” дози. Але вже на цьому етапі в мозку формується асоціація:

Алкоголь = Задоволення

Слідом за цим з’являється психологічна залежність. Якщо на даному етапі людина не зупиниться, захворювання прогресує, та залежність переходить в наступну стадію.

Перейдімо до фізіологічного аспекту змін в організмі алкоголіка. У людському організмі етиловий спирт розщеплюється з вивільненням великої кількості енергії та легко вбудовується в обмін речовин, формуючи вже залежність фізичного характеру.

Отримуючи великі дози спирту регулярно, організм підлаштовується під це та перебудовує обмін речовин, віддаючи алкоголю максимальний пріоритет. Як тільки спирт припиняє потрапляти в організм, алкоголік відчуває цілий спектр неприємних симптомів, серед яких:

  • головний біль та/або запаморочення;
  • нудота, зниження апетиту;
  • пригнічений настрій,
  • дратівливість;
  • млявість і пригніченість;
  • тремор рук.

Щоб позбутися від них, людина обирає найпростіший спосіб — вживає чергову дозу алкоголю. Все це перетворюється в замкнуте коло, де після вживання алкоголю залежний почувається краще, тверезість спричиняє сильний фізичний та моральний дискомфорт, провокуючи подальше вживання алкоголю.

Регулярно потрапляючи в організм людини, алкоголь провокує порушення з боку різних органів і систем. Враховуючи проблеми з печінкою, нирками, серцем та судинами, головним мозком. У алкоголіка погіршується пам’ять, виникають проблеми з артеріальним тиском, можливі епізоди дезорієнтації в просторі. Деякі з цих наслідків — незворотні.

Чому алкоголік не знає міри?

Даним питанням вкрай часто задаються родичі та близькі друзі залежних. Здавалося б, все просто: дотримуйся допустимої норми алкоголю, й проблем не буде. Але насправді, якщо мова йде саме про алкогольну залежність, здатність до контролю поступово втрачається. Уже на першій стадії залежності (а їх існує 3) людина не відчуває, коли потрібно зупинитися. Алкоголь асоціюється з хорошим настроєм, веселощами, позитивними емоціями.

На другий день після алкогольного застілля людина відчуває, як правило, сором та жаль, обіцяє собі більше не діяти таким чином та контролювати себе краще. Це дійсно деякий час працює. Але потім знову стається зрив.

Коли алкогольна залежність переходить в наступні стадії, потреба до вживання спиртного стає вже фізичною. Без чергової дози алкоголю або в разі його довгого невживання людина відчуває симптоми, схожі з синдромом відміни у наркоманів — тремор, головний біль, дратівливість і нервозність. “Зняти” неприємні відчуття допомагає тільки чергова порція улюбленого напою.

Як вилікувати алкогольну залежність

Чому залежна людина не може кинути пити самостійно?

Позбутися від алкогольної залежності без професійної допомоги можна, але тільки на ранній стадії тоді, коли спиртне тільки починає асоціюється із задоволенням. Деякі люди збирають волю в кулак, самостійно відстежують у себе аномальну залежність від алкоголю, і відмовляються від шкідливої ​​звички. Для цього вони змінюють оточення і коло спілкування, перестають спілкуватися зі знайомими, які випивають, відвідувати бари та нічні заклади.

На етапі, коли фізична залежність ще не сформувалася, проблему часто вдається вирішити самостійно. Але якщо йдеться про запійний алкоголізм, другу та третю стадії даного захворювання, не обійтися без комплексної професійної допомоги. В хід йдуть медикаментозні методи, психотерапія, групова терапія та інші способи виведення з запою, відновлення і реабілітації.

Пам’ятайте: найбільше заважає позбутися алкогольної залежності та вчасно звернутися за професійною допомогою впевненість в тому, що ситуація ще не вийшла з-під контролю. Тому якщо ви помітили у своєї близької людини будь-які із симптомів алкоголізму, не відкладайте вирішення проблеми на потім. Зверніться по допомогу до медичного центру Вітар Н.

Алкоголізм є хронічним захворюванням, але при правильному підході вдається досягти стабільної ремісії та нормалізувати стан пацієнта.

Методи лікування алкоголізму

Лікування алкоголізму проводиться комплексно, та складається з 3 послідовних етапів.

 Виведення із запою методом детоксикації

Детоксикація — це виведення з організму алкоголю та продуктів його розпаду для подальшої компенсації всіх органів і систем. Тривалість етапу детоксикації залежить від стану пацієнта: займає від 3 днів до декількох місяців. Детоксикацію ускладнюють такі супутні патології, як аритмія, психоз, полінейропатія.

Відновлювальна терапія

Після виведення із запою настає етап відновлення. Його головне завдання — нормалізація роботи організму, мінімізація негативних впливів алкоголю на різні його системи. Для цього використовуються різні методи:

  • застосування антиоксидантів і вітамінів;
  • фізіотерапевтичне лікування;
  • антидепресанти (за потребою).

Також відновна терапія включає терапію протирецидивну: для того, щоб мінімізувати повернення до вживання спиртних напоїв в майбутньому. На етапі відновлення (реабілітації) залежна людина працює з психологом. Також можлива сімейна терапія для її рідних, якщо в цьому є необхідність.

Підтримувальна терапія

На даному етапі ключову роль відіграє робота з психологом, що допомагає колись залежній людині сформувати звички та навички, які знадобляться у тверезого життя.

Медикаментозне кодування або підшивка

Поговоримо про найбільш часто застосовувані методи лікування алкоголізму, якими є медичне кодування (підшивка). Даний метод передбачає використання лікарських засобів, які формують стійку відразу до алкоголю.

Важливо відзначити той факт, що медикаментозне кодування має ряд протипоказань. До них належать:

  • вік понад 65 років;
  • психічні розлади в активній фазі;
  • напади епілепсії;
  • хронічні захворювання і травми голови.

Доцільність вибору такого методу лікування алкоголізму, як медикаментозне кодування, визначається лікарем після збору анамнезу та повного медичного обстеження пацієнта. Спеціаліст пропонує пацієнту саме той спосіб лікування, який буде оптимальним в його випадку.

Групова терапія та анонімні групи

Групова терапія — один з найефективніших методів психотерапії, якщо йдеться про боротьбу із залежністю. При цьому більшість людей, які мають проблеми з алкоголем, надають перевагу працювати в анонімних групах та зберігати конфіденційність. Медичний центр Вітар Н пропонує таку можливість. Ми дбаємо про те, щоб кожен наш пацієнт почувався максимально комфортно.

Розповімо докладніше про ефективність групової терапії в лікуванні алкоголізму.

Робота в групах допомагає отримати підтримку людей зі схожими проблемами, разом подолати труднощі. Учасники групи діляться один з одним своєю історією, слухають і чують одне одного.

Спілкування в групі людей зі схожими проблемами дає зовсім інший ефект, ніж спілкування з друзями та близькими, які не завжди готові зрозуміти та прийняти залежну людину. А якщо це спілкування відбувається під керівництвом психолога, отримуємо чудові результати:

  • мотивацію для подальшого тверезого життя;
  • отримання впевненості в собі, своїх силах;
  • більш позитивний настрій, поступове позбавлення від тривожності, нервозності.

Етапом відвідування групових психотерапевтичних занять залежні від алкоголю часто нехтують. Не наполягають і їхні близькі, вважаючи, що такий етап не здатний серйозно вплинути на лікування. Але насправді, саме від успішності психологічної реабілітації багато в чому залежить вірогідність рецидиву в майбутньому, а також можливість повернення колись залежної людини до нормального життя.

Як записатися на безкоштовну консультацію

Фахівці медичного центру Вітар-Н гарантують професійну допомогу та абсолютно анонімне лікування алкоголізму. Ми пропонуємо безкоштовну первинну консультацію для того, щоб ви могли почати розв’язання проблеми просто зараз. Щоб записатися, зв’яжіться з нами телефоном в зручний для вас час. Контактні номери:

Дзвінки приймаються цілодобово.

Бажаємо здоров’я вам і вашим близьким!

Автор Вікторія Запорожан