Залежність від наркотиків — проблема, з якою неможливо впоратися самостійно. Залежна людина часто заперечує свою пристрасть до заборонених речовин, негативно реагує на зауваження друзів та сім’ї. У більшості випадків, лікування наркоманії починається на занадто пізньому етапі — тоді, коли ситуація вже повністю виходить з-під контролю.

Так що ж робити у випадку, якщо ваш близька людина стала залежною від наркотиків? Фахівці медичного центру Вітар Н підготували для вас докладну статтю про лікування наркотичної залежності. Ви дізнаєтеся:

  • Що таке наркоманія — шкідлива звичка чи хвороба?
  • Як допомогти наркоману, мотивувати його звернутися за допомогою?
  • Які методи застосовуються для лікування наркоманії?
  • Про методи психологічної реабілітації.

Додатково ви дізнаєтеся, чому після лікування людина може повернутися до вживання наркотиків, і як цього уникнути.

Читайте більше про нашу послугу лікування наркоманії.

Наркоманія — шкідлива звичка чи хвороба?

Рідні залежної людини обов’язково повинні зрозуміти той факт, що наркоманія — це фізична залежність. Говорячи іншими словами — хвороба. Наркоман відчуває спектр проявів з боку організму: біль в м’язах і кістках (часом нестерпний), спазми суглобів, головний біль, тремор в кінцівках (абстинентний синдром, синдром відміни). Головні ознаки наркотичного сп’яніння, які можна помітити збоку — це розширені зіниці, блідість шкіри, нетипові перепади настрою, емоційна збудливість.

Щоб зняти неприємні фізично відчуття, залежна людина надходить найбільш зрозумілим, простим, на його думку, способом — вживає наркотик повторно. Це перетворюється у своєрідне замкнене коло: ломка — прийняття наркотику — короткочасне поліпшення фізичного стану — ломка — прийом наркотику.

Але попри те, що залежність від наркотиків є фізичною, присутній й психологічний аспект. Адже, не варто забувати про події, які штовхають до першого прийому заборонених речовин. Людина бажає втекти від реальності, позбутися негативних емоцій і проблем. Широкий спектр несприятливих ситуацій в житті робить нас вразливими. Наприклад, звільнення з високооплачуваної роботи, розлучення, проблеми в родині, смерть близької людини. Не знаходячи в собі сил боротися адекватними методами, багато хто вдається до більш простого способу, яким і є споживання заборонених речовин.

Звикаючи, організм вимагає все більш високої дози наркотику. Це ризик передозування і пов’язаних з нею плачевних наслідків, аж до летального результату в найскладніших випадках.

як вийти з наркотичної залежності

Як допомогти наркоману вийти з наркотичної залежності

Питання про те, як вийти з наркотичної залежності, є дуже складним. Тут необхідний комплексний підхід, допомога фахівців, злагоджена робота лікарів і рідних.

Перше, що потрібно зробити — це виявити проблему. Родичі залежної люди часто шукають методи, як розпізнати курця травки, виявити, що член сім’ї вживає заборонені речовини. У першу чергу, варто звернути увагу на зміни в поведінці, нетипові прояви емоцій, частий стан збудливості, розширені зіниці. Також вас має насторожити певна таємничість збоку людини.

Сім’я залежної людини часто не бажає виносити проблему наркоманії за межі дому. Намагається переконати наркомана розмовами, докорами, сварками. Все це провокує тільки одну реакцію — негативну. Залежна людина стає в оборонну позицію: “Я не наркоман”, “Я завжди можу кинути, я знаю як вийти з наркотичної залежності”, “Я контролюю ситуацію”, “Я не потребую ваших порад”. Наркоман все більше закривається від рідних, а іноді — повністю перериває їх спілкування.

Так чи можна допомогти залежній людині? Так, але допомога з боку сім’ї та рідних повинна надаватися паралельно з професійною допомогою, а не стає заміною останньої.

Що ви можете зробити прямо зараз:

  • Припиніть давати залежній людині гроші. Не варто фінансувати хворобу боячись того, що наркоман може піти на крадіжку.
  • Спілкуйтеся без докорів. Проявіть співчуття, що не відвертаєтеся від близької людини, пробуйте ненав’язливо його відвернути.
  • Не читайте нотації. Постарайтеся уникнути критики, сварок і моралей, навіть якщо на цей час це складно. Оскільки подібна тактика поведінки може повністю звести до нуля ваше спілкування.

Обов’язково зверніться за професійною допомогою. Наркотична залежність — це не соромно. Це реальна проблема, з якою стикаються люди різного віку, статі, соціального статусу. Чим раніше ви звернетеся за професійною допомогою, тим легше буде усунути зазначену проблему.

Як лікують наркомана в клініці — процедури

Професійне лікування наркотичної залежності передбачає комплексний підхід з використанням медикаментозної терапії — крапельниць, уколів, таблеток. Фахівці нашого медичного центру окремо розробляють програму лікування для кожного пацієнта, працюють в індивідуальному порядку. Допомагають відновити не лише фізичне, а й ментальне здоров’я: проводять індивідуальну терапію з кожним пацієнтом, групову з декількома пацієнтами з аналогічними проблемами та, за необхідністю, додаткові сімейні консультації.

Терапія фізичної залежності від наркотиків. Детоксикація та блокатори

Найчастіше, як залежні люди, так і їх близькі ставляться до фізичної терапії з упередженнями. Вони вважають, що детоксикація гарантує тільки короткочасний ефект, а використання блокаторів здатне вилікувати раз і назавжди. Обидва переконання є міфом.

Використання блокаторів опіоїдних рецепторів, які вшиваються під шкіру, гарантує ефект тільки після курсу детоксикації. Це означає, що дані методи нерозривно пов’язані між собою. Блокатори, які використовуються після курсу детоксикації, дозволяють знизити (дуже важливо, не усунути повністю) ризик зриву. Використовувати метод необхідно протягом усього реабілітаційного періоду під контролем лікарів.

Психологічна реабілітація та психотерапія в реабілітаційному періоді

Робота з психологом та психологічна реабілітація в цілому — не менш важливий етап лікування наркоманії, ніж детоксикація. Саме на етапі психореабілітації залежна людина опрацьовує емоційні проблеми, отримує мотивацію до повного позбавлення від залежності.

Як застосовуються методи психологічної реабілітації:

  • сеанси з психологом;
  • арттерапія;
  • трудова терапія;
  • тренінги та ігри.

Психологічна допомога допомагає залежній людині знайти своє “Я”, почати повноцінне та здорове життя. Колишній наркоман долає вже не фізичну залежність від наркотиків, а залежність моральну. Він переступає поріг в новий світ, де немає місця заборонених речовин.

Зверніть увагу: на етапі психологічної реабілітації не тільки наркозалежний, а і його близькі люди повинні працювати з психологом. Оскільки залежність породжує співзалежність. Саме психологічна реабілітація всієї родини допоможе колишньому наркоману повернутися в доброзичливе оточення, яке не буде обсипати його докорами.

Чому колишні наркомани можуть знову почати приймати наркотики

Позбутися від наркотичної залежності раз та назавжди можна, але це вимагає величезних зусиль.

Так, ломка після лікування зникає. Всі інші фізичні симптоми теж. Але повертаючись до звичайного життя, колишня залежна людина стикається з величезною кількістю викликів і проблем. Необхідно вибудовувати життя майже з нуля, повертати втрачений зв’язок з батьками та друзями, шукати роботу.

Саме на етапі повернення до звичайного життя, людина часто втрачає мотивацію. З абсолютно різних причин: через труднощі, відсутність підтримки, фінансових неприємностей. В такий момент дуже легко повернуться до такого звичного, швидкому “кайфу”, яким і є наркотики.

Чи можна застрахувати свою близьку людину від такого результату? Докладати сили, можна істотно знизити ризик повторного повернення до наркотиків.

Подбайте про те, щоб ваш близька людина була оточена турботою та увагою, допоможіть адаптуватися до її/його нового життя. Повна зміна обстановки, кола спілкування, по можливості, переїзд, та повне позбавлення від звичного оточення — складові, які допоможуть почати нове життя і забути про наркотики назавжди.

Як переконати наркомана прийняти допомогу лікарів?

Дане питання є найболючішим для близьких людей залежної людини. Оскільки наркоман до останнього моменту заперечує свою залежність, агресивно реагує не тільки на спроби звернутися за професійною допомогою, але й поговорити про проблему взагалі. Щоб полегшити цей процес для вас і вашої близької людини, фахівці медичного центру Вітар Н підготували для вас ряд порад:

  • Все близьке оточення наркозалежного має дотримуватися єдиної позиції. Домовтеся про цю позицію та озвучте її залежній людині одноголосно. Важливо, щоб ніхто не “захищав” позицію наркомана, його заперечення проблеми.
  • Дійте з позиції розуміння, а не докорів. Не намагайтеся переконати наркозалежного скандалами, говоріть спокійно.
  • Залучіть професійного психолога. Такого фахівця можна запросити додому: він допоможе знайти підхід до залежної людини та мотивувати його почати лікування.

Якщо ви, ваші друзі або близькі зіткнулися з проблемою наркотичної залежності, зверніться за допомогою в медичний центр Вітар Н. Наші лікарі та кваліфіковані психологи нададуть комплексну допомогу в лікуванні наркоманії. Бажаємо здоров’я!