Как распознать женский алкоголизм и что делать - Главком

Протягом останніх 10 років збільшилась кількість жінок, які страждають на алкоголізм. Проблема залежності від спиртного, попри стереотипи, притаманна не лише слабозахищеним прошаркам населення. Часто вона вражає жінок з фінансово забезпечених, благополучних родин. Небезпека полягає у тому, що на ранніх стадіях залежність може протікати майже непомітно. Тому сьогодні спеціалісти медичного центру “Вітар Н” підготували для Вас найважливішу інформацію щодо жіночого алкоголізму. Розкажемо про симптоми, прояви та методи лікування залежності від спиртного. 

Як проявляється алкоголізм у жінки?

Алкогольна залежність у жінок — важка хвороба. У жінок швидше, ніж у чоловіків, розвивається потяг до спиртного. А попри певний стереотип про те, що образ затятого випиваки — суто чоловічий, рідні та близькі можуть не помітити проблему вчасно.

Жінки зазвичай п’ють нишком, на самоті, щоб ніхто не бачив. Саме тому, початкова стадія хвороби формується майже непомітно для оточуючих. 

А якщо рідні, друзі або колеги й помічають від жінки неприємний запах спиртного, або інші ознаки, які вказують на те, що вона випиває, то часто не поспішають допомогти. Й навіть навпаки — залежна від спиртного жінка зіштовхується з осудом, нерозумінням, соціальним тиском. Це призводить лише до вживання більших доз алкоголю. Адже спиртне дає бажаний стан заспокоєння, втечі від проблем. 

Головні симптоми алкоголізму у жінок — це:

 • Різкі зміни настрою, які раніше не були притаманними особистості — хороший настрій в лічені секунди перетворюється на гнів або сльози.
 • Позитивне ставлення до випивки, яке спочатку може не турбувати оточуючих. Жінка самостійно ініціює вживання алкоголю, ніколи не відмовиться від зайвого келиху. Часто чергове вживання спиртного пояснюється бажанням розслабитися після роботи, відпочити після щоденних турбот. Поступово, дози алкоголю стають все більшими й більшими.
 • Зміна способу життя та кола спілкування. В жінки з’являються нові знайомі, які ведуть сумнівний спосіб життя. Вона починає часто затримуватися після роботи, зникати на вихідних. Нехтує материнськими обов’язками, перестає дбати про дітей.
 • Тривожність, дратівливість, можливі прояви агресії до близьких навіть у відповідь на елементарні питання.
 • Зміна зовнішнього вигляду — жінка стає менш охайною, перестає дбати про себе. Обличчя в лічені місяці може стати значно старшим на вигляд: з’являються зморшки, темні кола під очима, набряклості. Доволі часто змін зазнає і голос: він стає більш грубим. 
 • Зміни у розумовій сфері — жінка стає більш розсіяною, має проблеми з пам’яттю та концентрацією уваги. Нерідко це стає причиною проблем на роботі та навчанні. 

Як алкоголь впливає на організм жінки?

Регулярне вживання великих доз спиртних напоїв призводить до порушень в цілому ряді органів та систем. Перші симптоми при зловживанні спиртним з’являються, звісно ж, на обличчі. Розширюються кровоносні судини, обличчя стає набряклим, а його колір — сірим, тьмяним. Можлива поява характерних висипань. 

Пізніше виникають: 

 • Метаболічні розлади — схильність до різкого набору ваги або аномального схуднення. 
 • Порушення в роботі всіх внутрішніх органів.
 • Ураження судин та серця.
 • Алкогольний гепатит, який поступово призводить до цирозу печінки.

У залежних від алкоголю жінок страждає також шлунково-кишковий тракт. Надмірне вживання спиртного майже завжди супроводжується гастритами, панкреатитами й ураженням ЦНС. 

Додатково, розвивається тремор кінцівок, порушується координація рухів. Жінка стає дратівливою, агресивною. 

Алкоголізм негативно впливає й на репродуктивну систему жінки. В декілька разів збільшується ризик викидня, плід погано розвивається, що може до народження нездорового малюка. У деяких випадках у новонародженого може спостерігатися «алкогольний синдром плода» і відставання в розвитку.

Етапи розвитку алкоголізму у жінки

Зважаючи на певні особливості організму, алкогольна залежність у жінок виникає значно швидше, ніж у чоловіків. Розвиток згубної звички складається з декількох етапів.

На першому етапі (стадія психічної недостатності) жінка використовує спиртні напої як засіб для підняття настрою та поліпшення свого емоційного стану. Тут же формується залежність на психічному рівні.

Другий етап відбивається на фізичному стані. Організм стає стійким до впливу алкоголю, тому щоб отримати такий бажаний стан сп’яніння, доводиться збільшувати дозу. При цьому тяга до спиртного нагадує такі сильні фізичні потяги, як голод або спрага.

Третім етапом розвитку алкогольної залежності є алкогольна деградація. Для нього характерні незворотні зміни в поведінці, емоційному стані, загальному стані організму.

Якщо коротко описувати кожну зі стадій, отримуємо наступну картину:

 • використання алкоголю як засобу для веселощів та зняття напруги;
 • поява абстинентного синдрому — без спиртного жінці погано фізично;
 • початок незворотних процесів у тканинах і руйнування органів.

Важливо пам’ятати про те, що між цими стадіями зазвичай є досить короткі проміжки часу, й хвороба розвивається дуже стрімко. Чим раніше пацієнт звернеться до лікаря — тим легше буде зупинити зміни в організмі та психіці, повернутися до нормального, тверезого та повноцінного життя.

Лікування жіночого алкоголізму: особливості 

Мабуть, Ви неодноразово чули про те, що жіночий алкоголізм не лікується. Проте цей міф — не привід відмовлятися від кваліфікованої професійної допомоги. Якщо Ви або Ваші близькі зіштовхнулися з такою проблемою, важливо якомога швидше звернутися до лікаря. 

Методи лікування від жіночого алкоголізму завжди обираються індивідуально, й залежать від:

 • Стадії алкоголізму.
 • Загального стану здоров’я жінки, наявності супутніх захворювань.
 • Наявності протипоказів до тих чи інших методів лікування.

Під час первинної консультації лікар збирає анамнез, направляє пацієнтку на дообстеження, обирає стратегію лікування. Важливим є те, що жінка має надати згоду на лікування: примусове лікування від жіночого алкоголізму не проводиться. 

Лікування жіночого алкоголізму в медичному центрі “Вітар Н”

Фахівці нашого медичного центру мають великий досвід роботи з жінками, залежними від спиртних напоїв. Звертаючись до нас, ви отримаєте кваліфіковану допомогу для Вас та Ваших близьких. Гарантуємо конфіденційність. Телефон медичного центру “Вітар Н” у Львові:

+38 (094) 993-24-55

Часті питання про жіночий алкоголізм

Чи лікується жіночий алкоголізм?

Існує твердження, що жіночий алкоголізм лікується дуже важко, а іноді буває і зовсім невиліковним. Це хибне твердження. Успішне лікування жіночого алкоголізму можливе, проте має ряд своїх складнощів та особливостей.

Як вилікувати жіночий алкоголізм в домашніх умовах?

Самостійне лікування алкоголізму неможливе. Адже це — хвороба, яка потребує обов’язкової консультації фахівця, ретельного дообстеження та призначення індивідуального плану терапії. 

Чи проводите Ви примусове лікування від алкоголізму?

Ні, лише за письмовою згодою пацієнта. 

Автор Вікторія Запорожан